Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nokia 3110 Classic:

autor: Martin Pultzner, datum: 29.9.2007

Poměrně kvalitní výbava vyšší třídy, usedlý vzhled a příznivá cena. To je kombinace, která zajišťuje dobré prodeje již roky. Bude to však stačit i nyní? Model 3110 se velmi pravděpodobně stane klasickým firemním telefonem. Telefon je však ale určen i pro náročnou mládež. Má totiž vše, co odněj očekávají. Podívejte se, jak si v testu vedl nejnovější zástupce populární trojkové řady.

Novinka to ale nebude mít snadné, v dnešní vyšší střední třídě je opravdu těsno a konkurentů je velké množství. Právě v této kategorii hraje největší roli poměr ceny a výbavy. Podívejme se, jak si s nástrahami dnešních dnů poradila reinkarnovaná klasika – Nokia 3110 Classic.

Technické parametry

Rozměry

108.5 x 45.7 x 15.6 mm

Hmotnost

84 gramů

Sítě

Triband GSM 900 / 1800 / 1900 MHz + Tri-band 3G UMTS 850 / 900 / 2100 Mhz

Displej

128 x 160 pixelů, TFT, 262 tisíc barev, 28 x 35 mm

Paměť

9 MB
microSD karty (v balení 64 MB)

Operační systém

Ano, vlastní UTS Nokia Series 40

Organizační funkce

Emailový klient s přílohami, kalendář, úkolovník, poznámky, opakovaný budík, kalkulačka, světový čas, nová RSS čtečka, prohlížeč a editor Word a Excel, prohlížeč Powerpoint, PDF prohlížeč, webový prohlížeč, Opera Mini, Yahoo Go!

Multimédia

64-hlasé polyfonie, hudební přehrávač (MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA), video přehrávač (3gp, H.263, 3gpp, H.264, MPEG – 4, WMV), FM stereo rádio, JAVA 2.0 s podporou 3D

Fotoaparát

1,3 Mpx (1600 x 1200 px), vyvážení bílé, autofocus, barevné efekty,
natáčení videa v rozlišení 320 x 240 px rychlostí 25 snímků/s.

Připojení

USB 2.0 (konektor mini-USB), Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP), GPRS (třídy 16), EDGE (třída 12)

Baterie a výdrž

Li-ion BL-5B 1150 mAh
pohotovost max.: 410 hodin
max. doba hovoru: 330 minut

Cena a dostupnost


4290 Kč, v prodeji od října 2007

V krabici naleznete

·                         *         český návod

·                         *          stereo headset Nokia HS-40

·                         *         cestovní nabíječku AC-3

·                         *       USB kabel ( miniUSB )

·                          *        Li-ion baterii s kapacitou 1150 mAh

·                          *       paměťovou kartu microSD 64 MB

·                          *    adaptér pro redukci konektoru na 3, 5 mm

·                          *       luxusní stereofonní sluchátka v bílé barvě

  Plusy

·                                 konzervativní design

·                                 kvalitní, nevrzající konstrukce

·                                 povedená klávesnice s pohodlnými a velkými tlačítky

·                                 hlasitý a kvalitní reproduktor

·                                 TFT displej je dobře čitelný na slunci

·                                 klasický konektor mini-USB a podpora Mass Storage

·                                 paměťové karty microSD

·                                 podpora paměťových karet s kapacitou až do 4GB

·                                 infraport i Bluetooth včetně podpory A2DP

·                                 přítomnost EDGE

·                                 telefonní seznam s pamětí pro 2000 vícepoložkových kontaktů

·                                 stereo FM rádio, dobrý hudební přehrávač, 1,3 Mpx fotoaparát

·                                 výborné fotografie

·                                 hledáček přes celý displej

·                                 hudební telefon

·                                 přibalena luxusní bílá sluchátka v bílé barvě a když se Vám nebudou líbit, máte možnost si připojit vlastní

   Mínusy

 

·                                 slot pro paměťovou kartou umístěn až pod baterií

·                                 hodilo by se také HSDPA

·                                 přibalena paměťová karta pouze 64 MB

 

 

Pro koho je Nokia 3110 Classic

·                 *             Pro středně náročné uživatele, kteří ocení paměťové karty, Bluetooth, EDGE  a  MP3 přehrávač

·                *                 Pro všechny, komu se líbí výstřední design a rádi by telefon vyšší střední třídy

·               *                 Pro ty, kteří by rádi co nejlevnější hudební telefon od Nokie, ale nelíbí se jim model 5200 xpress Music

 

Celé tělo telefonu je plastové a také se to nesnaží nijak zakrývat. Zpracování je však špičkové, ani po delším používání nikde nic nevrže a rovněž kryt baterie s novým zámkem drží jako přibitý. Na přední straně se na odiv vystavují neobvykle velká tlačítka klávesnice. Displej je poměrně velký, plochu kolem něj vyplňuje mírně lesklý černý plast. Naštěstí se ale nemusíte obávat otisků prstů, na povrchu jsou vidět pouze minimálně. V prodeji jsou čtyři barvy – černá, oranžová, modrá a fialová. Všechny variace jsou svěží, přitom elegantní a hodí se k cílové skupině zákazníků, tedy mladší generaci. Oproti modelům 5300/5200, které vypadaly jako dětské hračky, se jedná o posun správným směrem.

 

Boky telefonu pokrývají pruhy měkké a na omak příjemné gumy s hladkým povrchem. Do ní jsou usazeny opravdu královsky velké klávesy pro regulaci hlasitosti na pravé straně. Levý bok jakékoliv ovládací prvky postrádá, nalezneme zde pouze okénko infraportu. Na vršku telefonu sídlí skutečně obrovské vypínací tlačítko, sloužící i pro přepínání profilů. Poloviční radost vám udělá spodní strana. Nejdříve zajásáte nad klasickým mini-USB konektorem pro připojení k počítači. Vedle se nachází zdířka pro sluchátka, kterou bohužel tvoří 2,5 mm Jack. Pro připojení vlastních sluchátek si tak budete muset připojit adaptér na klasický 3,5 mm Jack, jež je však naštěstí součástí prodejního balení.

Záda telefonu se nesou rovněž v konzervativním duchu, žádné odvážné prvky zde nehledejte. Povrch je opět tvořen měkkou pryží, kterou přerušuje pouze pruh s čočkou fotoaparátu a reproduktorem. Kryt baterie drží pevně na svém místě a nehne se ani o píď. Vděčí za to také masivnímu zámku. Kryt je nutné z rámu doslova vyloupnout. Až pod baterií se bohužel nachází slot pro paměťové karty, čímž se Nokia trochu nepochopitelně vrací do doby před několika let. Formát je však naštěstí nový a model 3110 Classic podporuje karty formátu microSD s kapacitou až do 4 GB. Nokia ale nepochopitelně k telefonu přibalila jenom 64 MB. Vzhledem k miniaturní vnitřní paměti bude investice do větší paměťové karty nutností.

Baterie a výdrž – 22 hodin hudby

Baterie s kapacitou 1150 mAh, velký displej a podpora sítě 3. generace.. Při průměrném používání se lze dostat na 7 dnů bez vypínání na noc nebo 8 dní s vypínáním na noc. Pokud voláte a píšete opravdu sporadicky a telefon máte spíše „pro případ“, vydrží vám nová Nokia kolem 9-10 dní.

Klávesnice – třikrát bravo

Při pohledu na veškeré ovládací prvky Nokie 3110 Classic lze vypozorovat racionální přístup. Inženýři jsou si dobře vědomi, že kreace s klávesnicí se nevyplácejí a uživatelé nejsou pokusní králíci. Také díky experimentům s ovládáním se v minulých letech nevedlo Nokii nijak dobře. Finové se však rychle poučili a zdejší klávesnici nemáme vůbec co vytknout.

 

Alfanumerická klávesnice je špičková. Jednotlivá tlačítka jsou nadprůměrně velká, poskytují ideální odezvu i zdvih. Problém nebudou mít ani uživatelé s většími prsty. Totéž platí i o funkčních klávesách, které se také bezproblémově ovládají. Jednotlivé směry kurzorové klávesy tvoří stříbrný a poměrně tenký pruh kolem velkého potvrzovacího tlačítka. To však není na škodu a ovládání je pohodlné. Celý blok kláves je podsvětlen více než dostatečným bílým světlem. Pochvalu si zaslouží i nadprůměrně velké vypínací tlačítko na vršku telefonu, a také pohodlné klávesy pro ovládání hlasitosti. Klávesnice se povedla

Zvuk - klasický řvoun, basy nechybí

Svou kvalitou nás reproduktor na zadní straně telefonu potěšil. Je dostatečně hlasitý a přitom poskytuje kvalitní zvuk i s dobrým podáním basové složky. Reproduktor je naladěn spíše do nižších frekvencí, vysoké tóny však podává také hlasitě a nepřeslechnutelně. I na nejvyšší hlasitost poskytuje velmi kvalitní zvuk a ani nijak neskřehotá. Poslech rádia nebo hudby přes něj není vůbec obtěžující. Reproduktor se zkrátka Nokii povedl.

 

K přístroji jsou přibalena luxusní sluchátka v bílé barvě typu HT - 36 s konektorem 2,5 mm Jack a tlačítkem pro přijetí hovoru. Součástí prodejního balení telefonu by měl být také adaptér na klasický 3,5 mm konektor Jack, nicméně nyní nemáme k dispozici prodejní balení a nemůžeme to ověřit. Kvalita dodávaných sluchátek je velmi dobrá a i náročnému posluchači hudby postačí. Sluchátka slouží pro rádio jako anténa, je proto nutné je mít připojená. Díky A2DP profilu lze hudbu poslouchat také stereo přes Bluetooth.

Displej – kvalitní TFT

Stejně jako jsem opěvoval klávesnici, budu nyní chválit displej. Ten zobrazí 262 tisíc barev a je aktivní typu TFT. Díky tomu je dobře čitelný i na přímém slunci.

Displeje s tímto rozlišením se výborně hodí do telefonů v této cenové kategorii.

Prostředí a ovládání – známé a rychlé Series 40

Nyní se recenze dostává do fáze, kdy musí nevyhnutně dojít k opakování již mnohokrát napsaného. Nokia 3110 Classic je totiž sedmým telefonem Nokia vybaveným displejem s tímto rozlišením a zároveň novým prostředím Series 40 3rd Edition s aktivním pohotovostním režimem. Tato časem prověřená platforma již téměř ničím nepřekvapí a všechny funkce jsou prakticky shodné s minulými modely. Podrobný popis novinek, menu, ovládání a dalších specifik jste si mohli přečíst již v minulých recenzích. Doporučuji proto přečíst například recenzi Nokie 6125, nebo 6111.

 

Start telefonu je bleskový, již 4 vteřiny po zapnutí můžete vytočit číslo a telefonovat. Po zapnutí vás opět přivítá pohotovostní režim, který může být vyzdoben také flashovou animací. Zobrazit si můžete buď pouze tapetu, poté tapetu doplněnou o ikony směrů kurzorového kříže a nakonec známý aktivní pohotovostní režim. Je opět plně upravitelný, jednotlivé moduly lze posouvat, mazat, či přidávat jiné. Nechybí ani možnost vybrat si vlastní zástupce do pruhu odkazů. V záhlaví se neustále zobrazuje stav telefonu, ikonky funkcí, síla signálu a stav baterie, který však není příliš názorný, obzvláště při vybité baterii. Piktogram je totiž stále zelený a i těsně před vybitím má baterie kousek výplně. To může být pro některé uživatele matoucí.

 

Kromě pruhu zástupců v aktivním pohotovostním režimu si zkratky k důležitým funkcím můžete nastavit i do menu „Jdi na“, skrývajícího se standardně pod levou klávesou. Ideálně tak téměř nemusíte spouštět hlavní menu a možnosti personalizace jsou v tomto směru u Nokií dovedeny k dokonalosti. Po nastavené době se načte jeden ze spořičů displeje, následovaný vypnutím podsvětlení a zobrazení data a hodin, doplněné o ikonky zmeškaných či nových událostí. Digitální hodiny jsou však velmi malé. Šikovnou vlastností je intenzivní blikání displeje a klávesnice, upozorňující na příchozí zprávu či zmeškaný hovor.

 

Hlavní menu již důvěrně známe, lze jej zobrazit ve dvou možných režimech. Klasický seznam 10 položek pod sebou nebo matice ikonek v rozložení 3 x 3. Ikonky jsou animované a pohyb po menu je velmi rychlý. Reakce telefonu jsou bleskové a čekání pro vás bude při jeho používání neznámým pojmem. Zmínit musím také přítomnost položek kopírovat/vyjmout/vložit v kontextových menu, díky kterým lze pracovat s textem a přenášet jej mezi různými funkcemi telefonu. Mobil si můžete přizpůsobit obrazu svému pomocí témat. V přístroji nalezneme pouze dvě témata, z nichž jedno je čistě bílé. To opět dokazuje, že telefon je zacílen na konzervativní uživatele, kteří si na omalovánky nepotrpí. Samozřejmě je možné si z internetu stáhnout i nová témata.

Telefonní seznam a telefonování – 2000, výborně

Nokia 3110 Classic je triální GSM telefon, který si rozumí s modernějšími sítěmi 3.generace. To dokáže i model 6151, který je funkčně téměř shodný s touto novinkou. Telefonní seznam nedoznal žádných změn, kapacita činí slušných 2000 vícepoložkových záznamů, což je více, než mají mnohé manažerské telefony konkurenčních značek. Kontakty mají oddělené jméno a příjmení, nenastává tak problém v synchronizaci. Kontakty v telefonu lze také abecedně seřadit buď podle jména nebo příjmení. Pohledů na telefonní seznam je opravdu mnoho, navíc si můžeme vybrat vždy mezi různými velikostmi písma. Vyhledávání probíhá postupným psaním a lze zobrazit paměť SIM karty i telefonu současně. Ke každému jménu se dá přiřadit až 6 typů čísel, adresu PTT, webové, emailové a poštovní adresy, přezdívky, narozeniny, pracovní zařazení, poznámky, vyzváněcí tón, obrázek či video. Každé jméno může mít až 16 přiřazených informací. Samozřejmostí jsou skupiny volajících, kterých lze vytvořit neomezený počet a následně podle nich filtrovat hovory.

 

K dispozici je i hlasové vytáčení, u něhož není nutné předem nahrávat jména, protože je systém automaticky rozpoznává a musím říct, že celkem úspěšně. Na příchozí hovor lze upozornit jak vyzváněcím tónem a obrázkem, tak videoklipem, nikoli však flashovou animací. Video se pak v případě příchozího hovoru zobrazí v dolní polovině displeje a jeho zvuk se použije jako vyzváněcí tón. Ocenil bych ale chybějící možnost nahradit zvuk videa standardním vyzváněcím tónem. Telefon kromě 64-hlasého polyfonního vyzvánění zvládá i MP3, AAC , WAV i WMA vyzvánění. Nokia 3110 Classic má ve výbavě také Push-to-talk, které promění mobil ve vysílačku. To však u nás umožňuje pouze operátor O2, a uživatelům jiných operátorů tak bude tato speciální funkce k ničemu.

Zprávy

Editor zpráv je shodný s ostatními Finy, veškeré informace včetně příjemce i textu se vyplňují na jediném displeji. Zvolit lze mezi třemi velikostmi písma. V průběhu psaní je možné také změnit typ zprávy, například z textové na multimediální apod. Pochválit musím také kvalitní slovník T9, který sice píše s diakritikou, ale podle nastavení ji může před odesíláním ořezat. U přidávání příjemce je možné vybírat také ze seznamu nejčastěji používaných kontaktů, což je rovněž velice užitečné.

 

Paměť pro SMS zprávy je omezena pouze kapacitou vnitřní paměti telefonu, na paměťovou kartu však zprávy ukládat nelze. Maximální velikost odesílaných MMS zpráv je 600 kB. Vložit do nich lze obrázky, video, zvuk, vizitky i záznamy z kalendáře. Novinkou je zpráva typu Multimediální plus, která umožňuje vkládat obrázky s plným rozlišením, motivy, odkazy streamování a dokonce také telefonem nepodporovaný obsah, například dokumenty Word, Excel apod. Zvláštním typem zpráv je Zvuková zpráva, což je jednoduchá MMS obsahující pouze zvuk. Dále zde pak nalezneme zvláštní typ Zpráva na displej, která se příjemci rovnou zobrazí na displeji.

 

Radostí je emailový klient opět ve formě aplikace. Toto řešení totiž s sebou přináší řadu výhod. Odkaz se nachází přímo v sekci zpráv a aplikaci nemusíte vždy ručně spustit. Největší výhodou je totiž možnost kontroly nových zpráv na pozadí. Také jsou už plně podporovány přílohy, které nyní mohou být jakkoliv velké. To je spolu s novým prostředím největší změna oproti dřívějším klientům. Zůstává bohužel obecná pomalost emailového klienta, i když také zde je znát určitý posun. Podporovány jsou protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. Klient naštěstí zobrazuje správně českou diakritiku a obsahuje dokonce i jednoduchý filtr nevyžádané pošty.

Organizační funkce – levný, ale výkonný manažer

Pro organizaci času je novinka vybavena stejně dobře, jako manažerské telefony z vlastní stáje. Výbava je shodná například s Nokií 6233. Do kalendáře lze uložit libovolně až 1000 záznamů, k dispozici je měsíční, týdenní i denní grafický přehled. Zadat lze pět typů poznámek: Jednání, Volat, Narozeniny, Poznámka a Upomínka.

 

Nadcházející události se zobrazují v aktivním pohotovostním režimu, v kterém lze pohodlně procházet také jednotlivými dny. Bezproblémová je synchronizace s počítačem, stejně tak i v případě úkolů a poznámek. Budík lze nastavit jednorázově, nebo na zvolené dny. Budit vás kromě standardního tónu může jakýkoli hudební soubor a nebo rádio. Nastavit se dá i doba odložení buzení. Nechybí stopky, odpočítávací měřič, ani kalkulačka, která je ve formě Java aplikace a nabízí i pokročilé funkce typu: tangens, procenta, operace s číslem pí a paměť na výpočty. V aplikacích dále nalezneme světový čas. Užitečný převodník jednotek však chybí, stejně tak paměť na kódy.

Datové funkce – rychle na Internet pro Operu Mini

Internetový prohlížeč si kromě standardního WAPu poradí i s webovými stránkami, kterým zachovává i správné formátování. Česká diakritika mu též nedělá problémy. V prohlížeči však dochází ke značnému plýtvání místem, samotná oblast zobrazení stránky je mnohem menší, než by mohla být. Na plnohodnotné internetové stránky si Nokia 3110 Classic si klidně může troufnout díky vysokému rozlišení a jejich načítání je také velmi rychlé. Pokud si ani na telefonu občas neodpustíte internet, doporučuji stáhnout šikovnou JAVA aplikaci Opera Mini.

 

Pro připojení slouží GPRS (třída 16) a EDGE (třída 12) a ani zde nechybí podpora sítí 3.generace. Přes Bluetooth 2.0 a infraport lze připojit telefon k počítači a použít ji poté jako modem pro přístup k internetu. Na Nokii je Bluetooth 2.0 novinkou, má dosah až 100 metrů a rychlost činí slušných 10 mb/s Milovníci „drátového“ spojení mohou využít připojení USB 2.0 kabelu, který je součástí prodejního balení. Potěší ale standardní mini-USB konektor, díky čemuž můžete použít pro připojení telefonu k počítači například standardní kabel od digitálního fotoaparátu. Po připojení kabelu se telefon dotáže, chcete-li použít standardní režim pro práci s PC Suite, Ukládání dat (klasické Mass Storage, ale pouze pro paměťovou kartu), anebo Tisk a média, kdy se Nokia 3110 Classic připojí jako hudební přehrávač a rozumí si například s Windows Media Playerem.

Zábava a multimédia – paměťovka otevírá nové možnosti

Největší výhodou novinky je přítomnost slotu pro paměťové karty microSD. Moc ale nejásejte, Nokia k telefonu přibalila zcela nepochopitelně pouze 64 MB. Do její koupě si tak budete muset vystačit s touto malou  pamětí, anebo vnitřní pamětí telefonu o velikosti 9 MB, z níž zhruba 7 MB je dostupných uživateli. O tom, že budete paměťovou kartu skutečně potřebovat, svědčí i široká paleta multimediálních a zábavných funkcí. Všechny soubory jsou spravovány v Galerii, nabízející několik druhů pohledů a možností třídění. Lze vytvářet libovolný počet složek, do kterých lze soubory třídit. Fotografiemi se můžete kochat prohlížením na šířku na celém displeji, nebo se dá přímo z telefonu také tisknout anebo upravovat v editoru. Pokud si stáhnete z internetu nějaký film, můžete ho sledovat přes celý displej a telefon využít jako ’’ malou televizi ’’

 

Nokii 3110 Classic velmi chválíme za hudební přehrávač a kvalitní reproduktor, který je dokonce lepší, než u hudebních modelů 5200 a 5300 xpress Music. Má nepatrně vylepšenou grafiku a i na velkém displeji jsou všechny informace dobře dostupné. Telefon přehraje skladby ve formátech MP3, AAC, eAAC+ i WMA, samozřejmostí je roztřídění podle ID3 tagů. Vaši hudbu si tak můžete procházet podle interpretů, alba, žánrů nebo skladatelů. Přehrávač si také vytváří vlastní seznamy skladeb nejčastěji hraných či posledně přidaných skladeb. Samozřejmostí je možnost vytvořit si vlastní seznamy skladeb nebo je přenést z počítače pomocí aplikace v Nokia PC Suite. Oblíbené skladby si v průběhu přehrávání můžete přidávat do stejnojmenného seznamu. Pohyb po knihovně skladeb je okamžitý, při žádné operaci není nutné čekat, a to chválíme. Po výběru písní se přesuneme již do prostředí přehrávač s modrou grafikou, která je shodná s hudebními modely 5200 a 5300 xpress Music. Přehrávač samozřejmě umí hrát i na pozadí. Pokud máte zapnutý aktivní pohotovostní režim, zobrazí se název právě přehrávané skladby v hudebním modulu. Hudební přednes je skrze dodávaná sluchátka dobrý, pro nenáročný poslech stačí. Pro připojení vlastních sluchátek je nutné využít redukci z 2,5 mm Jack na klasický 3,5 mm Jack. Díky A2DP profilu lze hudbu poslouchat také stereo přes Bluetooth.

Za toto si Nokia 3110 zaslouží pochvalu a ocenění jako hudební mobil

FM rádio nalezneme v menu a oproti starším telefonům se nijak nezměnilo. Do paměti si můžete uložit opět 20 stanic, RDS je zde ale novinkou. Nokia nabízí službu Visual Radio pro doplňkové informace stanice stahované přes GPRS, v České republice však tuto službu nevyužijete. Příjem rádia je kvalitní, vzhledem k jiným telefonům jsme nepozorovali rozdíl.Nokia 3110 Classic samozřejmě disponuje technologií JAVA včetně podpory 3D zobrazení. Předinstalováno je několik her, včetně 3D verze populárního hada nebo fotbalu. Nokia 3110 Classic zvládá ještě animace formátu Flash Lite 2.0, tím pádem také hry v této technologii.

Fotoaparát Nokie 3110 Classic– zachyťte momentku

Fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu se kvalitou výstupů řadí do průměru. Snímky s rozlišením 1600 x 1200 jsou ucházející, mají vcelku dobrou ostrost a podání barev. Také komprese není tolik viditelná, jako u dřívějších modelů. Trochu ale zamrzí pronikání šumu do fotografií focených za tmy. Celkové fotografie nejsou špatné, spadají opravdu někam do průměru. Jako náhrada za digitální fotoaparát Nokii 3110 lze doporučit,. Za zhoršených světelných podmínek (párty, noční panoramata) tak nelze vyfotit nic jiného než tmu, šum a šmouhy.

S telefonem se fotí na výšku a na šířku, v průběhu focení je k dispozici 8x digitální zoom, noční režim, samospoušť, vyvážení bílé a několik obrazových efektů. Novinkou je rychlé snímání deseti fotografií v plném rozlišení hned po sobě. Snímky mají při standardní kvalitě kolem 600 kB, při vyšší i 1 MB. Videosekvence umí telefon v maximálním rozlišení 320 x 240, což je v dnešní době průměrné.

Zhodnocení – do práce i za zábavou

Nokia 3110 Classic je typický představitel vyšší střední třídy. Nevybočuje designem ani výbavou. Všechny základní funkce však ovládá na výbornou. Velký telefonní seznam a dobré organizační funkce uspokojí i manažery i zaměstnance. Proto byl tento model označen jako multimediální mobil. Pokud plánujete koupi tohoto mobilu, dostanete za rozumný peníz mobil s hudebními funkcemi, fotoaparátem a klasickým vzhledem.

Hodnocení

+

kvalitní, nevrzající konstrukce, povedená klávesnice, hlasitý a kvalitní reproduktor, TFT displej je dobře čitelný na slunci, klasický konektor mini-USB a podpora Mass Storage, paměťové karty microSD, infraport, EDGE i Bluetooth včetně podpory A2DP

-


slot pro paměťovou kartou umístěn až pod baterií

slovník použitých pojmů

GPRS: General Packet Radio Service je datová služba pro uživatele GSM mobilních telefonů v síti 2,5 generace. Data jsou přenášena pomocí paketů. Maximální teoretická rychlost činí 80 kbps.
EDGE: Enhanced Data rates for GSM Evolution je dalším vývojovým stupněm v technologii GSM po zavedení datových přenosů pomocí . Technologie EDGE nabízí několik metod a vylepšení, které umožňují dosáhnout efektivního přenosu dat a vysoké spektrální účinnosti v tomto úzkopásmovém buňkovém systému.
RDS: Radio Data System je systém určený k přenosu doplňkových informací v sítích VKV FM radiových vysílačů.
LED: Light Emiting Diode je polovodičová součástka vyzařující světlo. Pracuje s nízkým napětím a proudem, takže není náročná na energii
TFT: Thin Film Transistor - typ displeje používaný u modernějších telefonů a další elektroniky. Oproti starším generacím se vyznačuje jasnějšími barvami, lepšími pozorovacími úhly a lepší čitelností na přímém slunci.
JAVA: Programovací jazyk, ve kterém jsou napsány mimo jiné i aplikace pro mobilní telefony. Díky tomu lze do nových telefonů nahrávat nové hry a aplikace.
Mass Storage: Počítačový standard, který umožňuje se zařízením připojeným k PC chovat jako zvláštní disková jednotka a to bez ohledu na operační systém, na kterém počítač běží.
Bluetooth: Bezdrátová technologie sloužící k propojení elektronických zařízení nejčastěji za účelem přenosu dat nebo hlasu. Běžný dosah 10 metrů, u druhé generace až 100 metrů.
infraport: Technologie bezdrátového spojení různých přístrojů pomocí infračervených paprsků, podobné funkce jako bluetooth, ale infraporty zařízení musí být namířeny na sebe. Také jako IrDA.
MMS: Multimediální zprávy umožňující zasílání barevných obrázků, textu, videí, zvuků. Podporují je pouze telefony s barevným displejem a GPRS nebo jiným datovým připojením.
T9: Technologie rychlého psaní textových zpráv. Podobné jako iTap nebo Zi.